21 Kasım 2011 Pazartesi

ÜLGÜR GÖKHAN KİMDİR?


Çanakkale Belediye Başkanı Sayın Ülgür GÖKHAN köklü ve sosyal demokrat bir ailenin bireyi olarak 1950 yılında Çanakkale’de dünyaya geldi. Aldığı eğitimle çocukluğundan bu yana Atatürk İlkeleri ve Cumhuriyet’e, demokrasiye sıkı sıkıya bağlı olarak büyüdü. Çanakkale’de başladığı eğitim hayatına her dönem kalitesini korumuş Galatasaray Lisesi’nde devam etti. Sahip olduğu değerlerle örtüşen Galatasaray Lisesi’nde ki ilerici demokrat çizginin ve 1975 yılında Ankara Üniversitesinde Mülkiye ile başlayan üniversite eğitiminin gerek siyasi gerek idarecilik yaşamında önemli etkileri oldu. Üniversite eğitimi için gittiği Ankara ona bundan böyle yaşamını paylaşacağı ve hayatının her alanında desteğini esirgemediği eşi Hale GÖKHAN’ la da tanışma fırsatı sundu. Bir erkek bir kız sahibi olan GÖKHAN ailesi, aileye yeni katılan üyeleriyle gün geçtikçe büyümektedir.

 
1989 yılı yerel seçimlerinde SHP çatısı altında kontenjandan belediye meclis üyesi seçilerek yerel yönetim sürecine giren ve bu konuda büyük deneyimler kazanan Ülgür GÖKHAN, 1992 yılında CHP’nin yeniden açılmasıyla CHP’ nin Kurucu İl Başkanlığı görevini üstlendi. Siyaset ve yerel yönetim adına edindiği bilgi ve tecrübelerle, 1999 yılı yerel seçimlerinde CHP’den Belediye Meclis Üyesi seçildi ve 2002 yılında, dönemin Belediye Başkanı İsmail Özay’ın milletvekilliği için istifa etmesiyle boşalan belediye başkanlığı görevine; meclis üyelerinin oylarıyla  seçildi. Meclisçe yapılan seçimlerin ardından 2004 yılına kadar emanet aldığı kentin yönetimini başarıyla sürdürdü ve gerek kent halkından gerek örgütünden aldığı devam etmesi yönünde ki taleple “Önce İnsan Sonra Başkan” diyerek ve kent halkından yeniden görev istedi. “Barışın Kenti Uygar Çanakkale’yi Yaşatan ve Yöneten Belediye” vizyonuyla kentin tüm değerlerine sahip çıkmak, korumak ve geliştirmek adına uğraş verdi.
 2009 yılı yerel seçimlerinde, “Daha Yaşanabilir Bir Çanakkale İçin” BEN VARIM diyerek yeniden görev istedi ve kent halkının büyük desteğiyle yeniden kentin, kentlinin temsilcisi oldu.
Kentte yalnızca siyasi kimliğiyle değil, işadamı olarak da katma değer ve istihdam yaratarak hizmet sundu. TSO ve Çanakkale Spor’un yönetici kadrolarında görev aldı, Rotary Kulüp Başkanlığı yaptı. Ülgür GÖKHAN, Galatasaraylılar Birliği ve GS Spor Kulübü üyesidir.
Belediye Başkanlığı boyunca gerek kentsel, gerek sportif, gerek kültür alanında yaptığı pek çok çalışmayla, çeşitli kurumlarca başta yılın belediye başkanlığı olmak üzere çeşitli ödüllere layık görüldü.
Farklı siyasi, kültürel, etnik yapıya sahip tüm kent yaşayanlarının kendi değişik renkleriyle bezedikleri, kimsenin diğerini ötekileştirmediği, herkesin söyleyecek bir sözünün olduğu Barışın Kenti Çanakkale’yi sahip olduğu değerleri daha da yükselterek, kent halkıyla birlikte yönetmek anlayışıyla görevini sürdürmektedir.

Hiç yorum yok: